- Három borotva, amely megóvhat a konteóktól Dan Ariely viselkedéskutató három olyan gondolkodásmódot mutat be, amelyek segíthetnek, hogy ne legyünk jól hangzó összeesküvés-elméletek hívői.
- Ez az akta tényleg bizonyítja, hogy a CIA pénzelte ’56-ot? A Kennedy-gyilkosság aktáinak frissen közzétett irataiban található információ nem bizonyítja, hogy a CIA finanszírozta volna az 1956-os magyar forradalmat.
- Hogyan lehet elkerülni a netes megtévesztéseket? Sosem késő elkezdeni! Az idős korosztályt célzó, médiaedukációs kampányt indított a Magyar Digitális Média Obszervatórium (HDMO) a Lakmusz.hu tényellenőrző oldal és a médiaértést fejlesztő Idea Alapítvány közreműködésével.
- Tényellenőrzés: Trump betiltotta a spanyol nyelvet? Nem igaz az az információ, miszerint ha valaki az Egyesült Államokban spanyolul szólal meg, pénzbírságot vagy akár börtönbüntetést is kaphat - mutat rá a EuroVerify tényellenőrzése.
- Tényellenőrzés: Az EU tényleg veszélyesnek ítélte a kávét? Félrevezető az az információ, amely azt sugallja, hogy az Európai Unió károsnak minősítette a kávét - mutat rá a Euronews tényellenőrzése.
- Íme négy vitaminokkal kapcsolatos hiedelem A telített vitaminpiacon a gyártók egyre kreatívabb állításokkal próbálják eladni termékeiket. A Pirulakalauz cikke azt vizsgálja, mennyi igazság van az egyes hiedelmek mögött.
- Tényleg ezt mondta Dosztojevszkij a toleranciáról és az idiótákról? Nincs nyoma annak, hogy a napjaink eltörléskultúrájára utaló mondatot Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij orosz íróhoz lehetne kapcsolni.
- „A lengyelek az éjjel betörtek német földre” – Laterális olvasás az iskolában Hogyan mutassuk be a laterális olvasás gyakorlatát egy történelemórán? Például így! - Egy rendhagyó történelemóra a médiaműveltség és a kritikai gondolkodás iskolai fejlesztésében utazó Idea Alapítvány jóv
- Tényellenőrzés: Zelenszkij nem köszönte meg az amerikaiak segítségét? Pénteken Donald Trump amerikai elnök és JD Vance alelnök is szemrehányást tett Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek, amiért "nem volt elég hálás" az amerikai támogatásért. A CNN összegyűjtötte, Zelenszkij hányszo
- Miért nem segít, ha a klímaváltozásról közelgő katasztrófaként beszélünk? A klímaváltozás miatt már így is világszerte egyre többen szoronganak és rettegnek, és a katasztrofizáló gondolkodásmód csak ront a helyzeten – véli az Oxford Egyetem adattudósa, Hannah Ritchie.
- Miért nem fagyott be a Balaton a februári hidegben? A Balaton a februári napsütés hőenergiáját jobban meg tudta tartani, így a tó az alacsonyabb hőmérséklet ellenére sem fagyott be.
- Tényellenőrzés: A Usaid fizette az amerikai sztárok ukrajnai útjait? Miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (Usaid) leállítását, terjedni kezdett egy hamis videó arról, a Usaid dollármilliókat fizetett hollywoodi h
- ChatGPT hallucináció: Mikor kell vigyázni és mikor lehet hasznos? A mesterséges intelligencia - ha egy kérdésre nem tudja a választ - egyszerűen kitalál dolgokat. Ez az ún. hallucináció azonban egyben lehetőséget is jelent - mutat rá Ethan Mollick innovációs szakember.
- Tényellenőrzés: Egy ATV-s elszólás bizonyítja, hogy a Fidesz van a bombariadók mögött? Egy egyszerű nyelvbotlás az alapja annak a konteónak, amely szerint a Fidesz előre tudott az iskolai bombariadókról, és ezt egy ATV-interjú leplezte le.
- Januári hoaxkvíz: Teszteld magad, bedőlsz-e az álhíreknek! A kvízben valós hírek és fotók keverednek álhírekkel és kamufotókkal. Tippelhetsz is, de érdekesebb a teszt, ha válaszadás előtt utánanézel az állításoknak.
- Tényellenőrzés: Érvénytelenítheti-e az EU a német választást, ha az AfD nyer? Az Európai Uniónak nincs hatásköre arra, hogy tagállami választási eredményeket írjon felül - mutat rá a Lakmusz tényellenőrzése.
- Tényellenőrzés: Így néz ki Mariupol két évvel az ostrom után? Nem az oroszok által hónapokon át ostromlott, majd megszállt Mariupol látható azon a képen, amely Oroszország helyreállító erőfeszítéseit ünnepli.
- Tényleg horogkeresztet fújtak egy Teslára Bécsben? Az összefirkált Teslát ábrázoló fotó valós, annak azonban nincs köze Elon Musk Tesla-vezér mostani politikai szerepvállalásához. A kép 2023-ban készült.
- Kennedy-gyilkosság: Trump újra feloldaná az akták titkosítását Donald Trump amerikai elnök elrendelte, hogy készítsenek terveket a John F. Kennedy-, a Robert F. Kennedy- és a Martin Luther King-gyilkosságokkal kapcsolatos dokumentumok nyilvánosságra hozatalára.
- Ezen a képen tényleg a gyerek Macron látható későbbi feleségével? Eredeti kontextusából kiragadott és a manipulált az a fotó, amelyen állítólag Macron francia elnök látható gyerekkorában, későbbi feleségével és annak állítólagos férjével.
- Tényleg furcsa és veszélyes volt a decemberi nagy köd? A HungaroMet meteorológusa szerint a hosszú decemberi köd természetes jelenség volt, és a szakemberek nem észleltek nagy mennyiségű nehézfémet a levegőben.
- Orosz fiatalokat ábrázoló stockfelvétellel kampányolt a kormány a magyar fiatalokért Baki csúszott a kormány fiatalok támogatásával dicsekvő videójába, egészen pontosan egy orosz fiatalokat ábrázoló felvétel - vette észre a hvg.hu.
- A Facebook új hitvallása: Több beszéd, kevesebb hiba A többek között a Facebookot is üzemeltető Meta kedden bejelentette, hogy platformjain leállítja a független tényellenőrzést.
- 6 kamu Winston Churchill-idézet, amit sokan valódinak hisznek Einstein mellett Winston Churchill neve is gyakran felbukkan különböző „bölcsességek” alatt. Íme hat népszerű, de hamis Churchill-idézet.
- A NOB elnöke orosz álhírnek nevezte az Imane Helif-ügyet Kár, hogy a párizsi olimpia női bokszolóival kapcsolatban az emberek bedőltek az orosz rágalmaknak - nyilatkozta Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke a Marcának.
- Nagy hoaxkvíz 2024: Teszteld magad, bedőlsz-e az álhíreknek! Idén is készítettem egy válogatást a 2024-es hoaxkvízekből. Tippelhetsz is, de érdekesebb a teszt akkor, ha válaszadás előtt utánanézel az állításoknak.
- Tényellenőrzés: Ezen a fotón Aszad látható Moszkvában? Az "első moszkvai fotó" a volt szíriai elnökről és feleségéről valójában egy 2023 februári felvétel pillanatképe - mutat rá az AFP Ténykérdés.
- Tényellenőrzés: Ezen a videón Oroszországban harcoló észak-koreaiak láthatók? Félrevezető az a TikTokon terjedő videó, amelyen állítólag az Oroszországban szolgáló északi-koreai katonák láthatók - mutat rá a Lead Stories tényellenőrzése.
- Novemberi hoaxkvíz: Teszteld magad, bedőlsz-e az álhíreknek! A kvízben valós hírek és fotók keverednek álhírekkel. Tippelhetsz is, de érdekesebb a teszt akkor, ha válaszadás előtt utánanézel az állításoknak.
- Tényleg igazi ez a Churchill-idézet a demokráciáról és a szavazókról? Churchill munkásságának ismerői szerint nincs bizonyíték arra, hogy a brit politikus valaha is így nyilatkozott volna a demokráciáról és az átlagos szavazókról.
2025.03.21
2025.03.20
2025.03.18
2025.03.17
2025.03.10
2025.03.05
2025.03.01
2025.02.26
2025.02.25
2025.02.13
2025.02.11
2025.02.07
2025.01.31
2025.01.29
2025.01.28
2025.01.27
2025.01.24
2025.01.22
2025.01.15
2025.01.14
2025.01.08
2025.01.03
2024.12.18
2024.12.17
2024.12.16
2024.12.11
2024.12.04